Spych do kukurydzy od InterTech
ogniwem technologii przygotowania najlepszej kiszonki.
Uważa się, że najbardziej wydajną rośliną pastewną uprawianą w plonie głównym jest kukurydza. Plony zielonej masy mogą oscylować na poziomie 600-700 dt·ha-1. Zaletą, tego gatunku jest niewątpliwie duża koncentracja energii. Dobra kiszonka z kukurydzy pokrywa często deficyt energetyczny występujący u krów mlecznych, gdyż stanowi ona 60% s.m całej dawki pokarmowej, a tj. 40 kg świeżej kiszonki zjadanej przez jedną krowę. Podawanie tak dużej ilości paszy wpływa na dużą wydajność i zdrowotność zwierząt, ale musi być bardzo dobrze przygotowana.
Wartość paszowa kiszonki z kukurydzy zależy przede wszystkim od kolby, która stanowi 70% całej wartości odżywczej, przekazywanej bydłu przy skarmianiu. O udziale kolby i ziarna w stosunku do całej masy rośliny, decyduje faza dojrzałości kukurydzy w trakcie zbioru, który powinien odbyć się, gdy zawartość s.m wynosi 30-35%. W kolbach oscyluje ona na poziomie 50-55%, a w łodygach z liśćmi 21-23%. Zbyt wczesny zbiór powoduje zatem zmniejszenie zawartości suchej masy i energii, a zbyt późny utrudnia rozdrobnienie materiału i jego zakiszenie.
Jednym ze sposobów konserwacji zielonki z kukurydzy jest proces zakiszania jej na pryzmach i silosach przejazdowych. Dlatego ważne jest możliwie szybkie i jednocześnie dokładne uformowanie pryzm, co pozwala na stworzenie warunków beztlenowych odpowiednich do prawidłowego rozwoju bakterii kwasu mlekowego. Kluczowe w przypadku silosów i pryzm jest odpowiednie rozprowadzenie kolejnych warstw materiału roślinnego. Możemy temu sprostać stosując Spych Hydrauliczny do kukurydzy typu V firmy InterTech, który reprezentuje najwyższy poziom kontroli i elastyczności pracy.
Ze spychem typu V rozdrobnioną zielonkę równomiernie i warstwowo rozprowadzimy, przygotowując tym samym prawidłowo materiał do ugniatania. Jego solidna konstrukcja z wykorzystaniem stali o podwyższonej wytrzymałości gwarantuje długoletnie i bezawaryjne użytkowanie oraz umożliwia pełne składanie i rozkładanie boków tarczy, a tym samym użytkownik sam może regulować szerokość roboczą w zakresie od 2,3 m do 5,3 metra w zależności od warunków terenowych, skali produkcji i jej wymagań. Należy pamiętać o tym, iż warstwy do ugniatania nie powinny być większe niż 30 cm. Nie należy zapominać także o skutecznym odizolowaniu wierzchniej warstwy pryzmy od wpływu warunków atmosferycznych.
Dokładnie rozłożony i ubity materiał powinien być w ciągu 2-3 dni przykryty szczelną folią chroniącą przed wnikaniem wody deszczowej, dostępem powietrza oraz promieniowaniem UV. Ze spychem hydraulicznym do kukurydzy Typu V firmy InterTech, profesjonalnie przygotujemy kiszonkę skracając czas, a zwiększając efektywność procesu kiszenia. Niezależna regulacja ramion za pomocą sterownika, mocowanie TUZ kat. II, III oraz waga od 1050 kg do 1600 kg stanowi doskonałe ogniwo technologii przygotowania najlepszej kiszonki dla bydła.
Dowiedz się więcej: https://intertech-agro.pl/produkt/spych-hydrauliczny-do-kukurydzy-typu-v/