Okiem Eksperta – Brona Talerzowa

26 lipca 2023

Okiem Eksperta – Brona Talerzowa

Okiem Eksperta – Brona Talerzowa

Rolniku rozważałeś kupno brony talerzowej, która należy do podstawowej grupy maszyn rolniczych?

 Może dopiero teraz szukasz niezawodnej i bezpiecznej maszyny uprawowej, którą wykorzystuje się bezpośrednio po orce lub w uprawie bezorkowej. Jeśli tak, pamiętaj.

– ostrza brony talerzowej powinny być indywidualnie dobrane do typu pracy, a mianowicie pod względem charakteru gleb i pożądanych efektów uzyskanych na terenach uprawnych

– zabieg bronowania bowiem przebiega w inny sposób na glebach lekkich i ciężkich, dlatego rodzaj samych talerzy ma takie istotne znaczenie.

– najlepszym rodzajem bron talerzowych są maszyny wyposażone w uzębione tarcze, ponieważ charakteryzują się większą uniwersalnością i lepiej nadają się do uprawy gleb zakamienionych oraz ciężkich

–  zęby rozdrabniają ciężkie bryły w ziemi, jak i usuwają chwasty. W efekcie brona talerzowa doskonale spulchnia i zwiększa przepuszczalność gleby, nawet podczas pracy przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Doskonałym przykładem takiej brony jest model IT 3,2 od firmy INTER-TECH, która umożliwia dobranie indywidualnie średnicę talerzy, co jest bardzo ważne dla klienta, gdyż większa wielkość tarcz wykazuje znacznie dłuższą żywotność elementów, a mniejsza pozwala na większą przepustowość, rotację i lepsze wnikanie ostrzy w glebę.