Pożegnaj słabe wschody. Wał posiewny od InterTech.

09 kwietnia 2024

Pożegnaj słabe wschody. Wał posiewny od InterTech.

Pożegnaj słabe wschody. Wał posiewny od InterTech.

W obecnych czasach, przy zmieniającym się klimacie i niedostatku opadów atmosferycznych w okresie siewów wiosennych oraz jesiennych, wałowanie posiewne jest jedną z metod, z której rolnicy coraz częściej korzystają. Dzięki wałowaniu posiewnemu, które oprócz tego, że zwiększa podsiąkanie, to również stwarza optymalne środowisko do wzrostu roślin, kruszy bryły ziemi,  znacznie ogranicza ilość występujących kamieni na powierzchni gleby co czyni żniwa bardziej bezpieczne.

Aby wałowanie było efektywne, a nie efektowne musimy sprawdzić wilgotność gleby. Jeśli gleba, na której planowane jest wałowanie, jest wyjątkowo wysuszona lepiej nie decydować się na zabieg wałowania, gdyż nie przyniesie ono spodziewanych rezultatów. Również należy wstrzymać się z wałowaniem posiewnym, jeśli gleba jest bardzo zwięzła i najbliższe prognozy pogody informują o zbliżających się opadach.

Przeprowadzenie wałowania posiewnego w takiej sytuacji może sprawić, że na powierzchni gleby wytworzy się skorupa, która jeszcze mocniej utrudni roślinom przebicie się na powierzchnię gruntu Należy również zwrócić uwagę, że wraz ze wzrostem zainteresowania rolników wałowaniem pól po zasiewach wzrosła również oferta produkowanych wałów.

Producenci oferują wały o rożnej konstrukcji, dzięki której powodują one ugniatanie gleby, kruszenie gleby oraz ugniatanie głębokich warstw gleby. Firma InterTech w swojej ofercie posiada wał posiewny pierścieniowy, który ma na celu zagęszczenie gleby i zwiększenie podsiąkania oraz niwelowanie nierówności.

Wał posiewny firmy InterTech w zależności od modelu produkowany jest w różnych szerokościach roboczych od 4,5m do 7,5 m, liczbie pierścieni gładkich od 47szt. do 73 szt., oraz pierścieni zębatych  od 44 szt. do 70 szt. Wał  zagregować możemy z ciągnikiem o mocy od  80KM do 150 KM.  Przy wyborze wału należy pamiętać o ich ciężkości, gdyż ciężar wałów powinien być dostosowany do rodzaju gleby i typu zabiegu, ponieważ w innym wypadku nie uzyskamy pożądanych efektów. Oferowany przez Inter Tech wał posiewny pierścieniowy  posiada ciężar od 2550-4055 kg.

Rolniku! Inwestując w wał posiewny firmy InterTech stworzysz lepsze warunki do wschodów i rozwoju roślin, a w konsekwencji uzyskasz wyższe plony o lepszej jakości.