Strefa Biznesu
- Artykuł pochodzi z marcowego magazynu Strefa Biznesu, tekst: Barbara Kociakowska
- https://poranny.pl/najnowszy-magazyn-strefa-biznesu-o-podlaskich-firmach-i-gospodarce/ar/c3-17441137
Inter Tech to bardzo młoda firma ale osiągnęła już wiele. Jej właściciele postawili na rozwój, dzięki czemu systematycznie zwiększają produkcję i poszerzają ofertę. Inter Tech produkuje ponad 250 rożnego rodzaju maszyn. I nie zamierza zwalniać tempa.
Zambrowska firma Inter-Tech powstała w 2008 roku, założyła ją dwójka młodych osób, małżeństwo: Anna i Piotr Jankowscy. Pomysłodawcą był mój mąż, który wcześniej pracował w firmie zajmującej się dostawą części do maszyn. Zawsze pasjonowała go produkcja, stąd właśnie taki profil firmy – opowiada Anna Jankowska, współwłaścicielka i prezes Inter Techu.
– Zaczęliśmy od zakupu jednej działki, na której powstał nasz pierwszy budynek produkcyjny. Sukcesywnie, prowadząc przedsiębiorstwo w dyscyplinie finansowej, dokupowaliśmy rokrocznie grunty pod rozbudowę firmy. Początki były bardzo skromne i trudne. Wystarczy wspomnieć, że w firmie, która zaczynała od produkcji osprzętu do ładowaczy czołowych, zatrudnione były tylko trzy osoby. Właściciele sami musieli zajmować się dosłownie wszystkim i pracą fizyczną, i dystrybucją, i budowaniem sieci sprzedaży, i „budową” parku maszynowego.
To było imponujące tempo
Początkowo Jankowscy postawili na produkcję osprzętu do ładowaczy czołowych, ale już w 2010 roku zaczęli rozszerzać profil produkcji – najpierw o ładowacze czołowe.
Dla tak młodej firmy było to ogromne wyzwanie ale – jak zauważają – nie mieli nic do stracenia. Stwierdzili, że warto zaryzykować i zrobić wszystko, żeby się udało.
– Byliśmy jedną z nielicznych firm, które w tak krótkim czasie wprowadziły tak dużą liczbę nowości do swojej oferty – podkreśla Anna Jankowska.
W 2013 roku w ofercie firmy znajdowały się już: ładowacze czołowe oraz niezbędny do nich osprzęt, osprzęt do ładowarek teleskopowych telehandlers, systemy redukcyjne, osprzęt do mini ładowarek, pługi do odśnieżania, zgrabiarki karuzelowe oraz podnośniki przednie TUZ.
Szybkie tempo wzrostu przedsiębiorstwa państwa Jankowskich sprawiło, że w 2017 roku produkty zostały podzielone na linie. Chronologicznie najstarsza linia z osprzętem i akcesoriami, takimi jak: chwytaki, łyżki, krokodyle, transportery czy skrzynie wysokiego załadunku otrzymała nazwę Smart. Linia Loader, obejmująca flagowe produkty firmy Inter-Tech objęła zakresem ładowacze czołowe oraz TUZ-y. Następna w kolejności linia Orange to maszyny komunalne. Maszyny polowe skategoryzowane zostały pod nazwą Blue. Linia Green to tzw. maszyny zielonkowe.
Najmłodszą, a zrazem najbardziej zaawansowaną technologicznie, linię Silver, obejmującą wozy asenizacyjne, wprowadzono w 2017 roku. Inter Tech przez cały czas poszerza swoją gamę produktową.
Obecnie ma w ofercie ponad 250 różnego rodzaju maszyn. I ofertę stale poszerza. Sztandarowym produktem Inter Techu są ładowacze czołowe. Firma ma ponad 600 różnych modeli konstrukcji wsporczych dla ciągników o mocy od 26 KM do 250 KM.
Posiadamy skaner 3D i jesteśmy w stanie w przeciągu 2-3 dni zeskanować precyzyjnie ciągnik, by dopasować do niego konstrukcję wsporczą i zaaplikować ładowacz czołowy – podkreśla Anna Jankowska. Stawiają na kulturę pracy Anna i Piotr Jankowscy ciągle stawiają na rozwój, systematycznie inwestują i zamierzają wypłynąć na naprawdę szerokie wody. Inter Tech jest jedną z najszybciej rozwijających się firm nie tylko w powiecie zambrowskim, ale także w województwie podlaskim.
Konsekwentnie, systematycznie – krok po kroku – idziemy do przodu – mówi pani Anna. – Jesteśmy czujni, obserwujemy i poznajemy rynek, jego oczekiwania, mamy spersonalizowane oferty, przez cały czas jesteśmy skoncentrowani na naszym biznesie, na rozwoju.
Jankowscy systematycznie inwestują w park maszynowy – szczególny nacisk kładą na automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych w oparciu o systemy ERP, jak również digitalizację firmy. Inter Tech posiada wszelkie certyfikaty ISO, świadczące o wysokiej jakości produkowanych przez nich maszyn.
Jak podkreśla właścicielka Inter-Tech, firma bazuje w 100 proc. na własnym kapitale, a inwestuje w bardzo zaawansowane technologicznie maszyny. Nie idziemy na kompromisy, jeśli chodzi o jakość naszego parku maszynowego – tłumaczy. – Chcemy dostarczać naszym klientom maszyny jak najlepszej jakości, a naszym pracownikom zapewnić jak najlepsze warunki pracy, czyli najbezpieczniejsze i najbardziej inteligentne, bezobsługowe urządzenia. Kładziemy bardzo duży nacisk na kulturę pracy.
Nawet w ubiegłym roku, kiedy przedsiębiorstwa borykały się z kryzysem ogólnogospodarczym spowodowanym wojną na Ukrainie, Inter-Tech nie zwolnił tempa rozwoju. Dw lata temu Jankowscy rozpoczęli budowę kolejnej hali o powierzchni ponad 5 tys. mkw. Obecnie trwają w niej prace wykończeniowe. Znajdzie się w niej nowoczesny park maszynowy (w pełni zautomatyzowane, posiadające skanery maszyny) o wartości kilkudziesięciu mln zł. Ma zostać też powiększone biuro inżynierów – konstruktorów. Po oddaniu do użytku nowej hali, zatrudnienie w firmie wzrośnie o kilkadziesiąt osób. Trwa już rekrutacja nowych pracowników. Nowa hala produkcyjna, sąsiadująca z dotychczasową fabryką w Zambrowie, została zaprojektowana z możliwością modułowej rozbudowy.
– Obecnie prowadzimy też prace badawczo-rozwojowe, planujemy zwiększyć asortyment maszyn wielkogabarytowych – zdradza Anna Jankowska. Ma nadzieję, że pierwsze efekty tych prac uda się zaprezentować na najbliższych targach Agritechnica w Hannowerze.
Inter-Tech stara się brać aktywny udział w różnych targach i wystawach – ten rodzaj promocji daje dobre efekty. Stoiska firmy zawsze wyróżniają się estetyką i dbałością o każdy detal. Zambrowskie przedsiębiorstwo prezentowało swoje maszyny m.in. na: Agrotechu, Mazurskim Agro-Show w Ostródzie, Agro-Show w Bednarach, Centralnych Targach Rolniczych w Nadarzynie. Jesienią ubiegłego roku na Agro-Show w Bednarach stoisko zambrowskiej firmy (uznane za najładniejsze na targach) odwiedziło kilka tysięcy osób. Wiele z nich pozostaje z przedsiębiorstwem w kontakcie i chętnie z nim współpracuje.
-Cenią naszą firmę m.in. za poczucie bezpieczeństwa, jakie im dajemy – mówi współwłaścicielka Inter-Tech.
Glówny rynek zbytu? To Europa
-Naszym głównym rynkiem zbytu jest Europa, do różnych krajów europejskich sprzedajemy nawet więcej niż na rynek polski – podkreśla Anna Jankowska. – Jednak rynek krajowy jest dla nas bardzo istotny, nie odpuszczamy go. Tworzymy sieć dystrybucji.
W Europie głównym odbiorcą wyprodukowanych w Zambrowie maszyn są: Dania, Niemcy, Austria, Norwegia, Szwecja. Istotne europejskie rynki stanowią także: Włochy, Hiszpania, Bulgaria, Rumunia, Czechy, Słowacja, Litwa, Irlandia.
-Jeśli w jakimś europejskim kraju nas jeszcze nie ma, to na pewno wkrótce tam będziemy – podkreśla prezes Inter Techu.
Ale nie tylko w Europie sprzedają się maszyny z Zambrowa, trafiają także do Ameryki Południowej – do Chile. Firma jest rozpoznawalna również w USA i Izraelu.
Nie spoczywają na laurach
Wysoka jakość sprzętów Inter Techu, wysokie standardy oraz dbałość o pracowników – to wszystko sprawia, że firma otrzymuje wiele nagród i wyróżnień. Można je podzielić na kilka grup. Jedna z nich to nagrody potwierdzające rzetelność firmy, czyli certyfikaty takie jak: ,,Laur Wiarygodności” (mający za zadanie wyróżnienie uczciwych i rzetelnych firm) oraz ,,Firma godna zaufania” (przyznawany przedsiębiorcom cechującym się nienaganną opinią wśród klientów i kontrahentów). Inna grupa to nagrody potwierdzające wysoką jakość produktów – np. nagroda ,,Złotego Żurawia Rolnictwa” Centralnych Targów Rolniczych Nadarzyn przyznana za owijarkę. Kolejna grupa to wyróżnienia potwierdzające całokształt dokonań jak: odznaka ,,Zasłużony dla rolnictwa” przyznana przez ministra rolnictwa, czy ,,Innowacyjna firma” (nagroda przyznana przez przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi). Właściciele Inter-Tech szczególnie dumni są z tytułu „Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2020″, w którym otrzymali szable oficerskie. Organizatorzy konkursu docenili m.in. kreowanie nowych rozwiązań w sektorze maszyn rolniczych oraz dbałość o utrzymanie najwyższego poziomu oferowanych usług. Dewizą przedsiębiorstwa z Zambrowa jest hasło widniejące na jego stronie internetowej: ,,Rolnictwo bardzo się zmienia, firma Inter-Tech również”.
Co się zmieni w najbliższym czasie w Inter-Techu? Na pewno powiększy się powierzchnia produkcyjna, nastąpi rozbudowa hali na zgromadzonych wcześniej gruntach. Właściciele zamierzają w najbliższych latach zainwestować kilkadziesiąt mln zł.